Çocuklarda Uyum Sorunları

Anne ve babalar tarafından rahatça, sorun yaşamadan çocuk büyütmek neredeyse imkansızdır. Çünkü çocukların büyüme dönemlerinde mutlaka sorunları olmaktadır. Karşılaşılan bu sorunlardan biriside çocuklarda uyum sorunları hususudur. Özellikle altı yaşına kadar çocukların fiziksel olarak, zihinsel olarak ve duygusal olarak en hızlı geliştiği dönemdir.

Bu dönemde karakter ve kişilik yapısı şekillenmeye başlar. Bazı temel alışkanlıklarında verilebildiği bir zamandır. Onun için bu dönemlerde çocuğun özellikle anne ve babası tarafından çok iyi yetiştirilmesi hayati önem taşır. Çocuklarda en çok rastlanılan uyum sorunları şunlar olabilir; Aşırı hareketlilik, temel alışkanlıkların verilmesindeki zorluklar, okul fobisi ve çekingenlik olabilir. Karşımıza çıkabilecek bu sorunları nedenlerini bulup, ortadan kaldırmak için çalışmamız gerekir. Çocukların sağlıklı büyümeleri için iyi beslenmeleri çok önemlidir. Yemek ve yemek yeme konusunda sorun çıkartmayan çocuklar iyi büyür. Bu konuda sorun çıkaran çocukların ya bünyesi ile ilgili bir sorun olabilir. Ya da ailelerin çocuğa fazla yedireyim diye çok fazla üzerine düşmelerinden kaynaklanabilir. Burada yapılması gereken çocuğu doktora götürüp herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığın öğrenmek varsa tedavi ettirmek ve de kendilerinin yemek konusunda çocuğun çok üzerine gitmeden düzenli beslemektir. Çocuklar için en önemli konulardan biride uyku düzenidir. Çocukları yaşına göre gerekli uykusunu alabilecek şekilde yatırmalıyız ve uyku saatini ayarlamalıyız. Uyku sorunu devam ederse tedavisini yaptırmalıyız. Çocuklarda alt ıslatma sorunu ile de sık karşılaşırız.

İki yaşından sonra çocuk hala altını ıslatıyorsa burada bedensel ve psikolojik sorun olma ihtimali olabileceğinden mutlaka tedavi ettirmek lazımdır. Çocuklarda uyum sorunları başka şekillerde de olabilir. Bunlardan biride okul fobisidir. Bazı sebeplerden dolayı çocuklar mazeret uydurarak okula gitmek istemezler. Bu sorunları aileler okul yönetimi ile beraber çözmeye çalışmalıdırlar.

cocuk-psikologu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 − = altı

Google+ Çocuk Psikoloğu, Ankara Çocuk Psikoloğu, Çocuk Psikolojisi, Pedagog